Ki sem fér ide, annyi pénzt szórnak a szaúdiak az e-sport világbajnokságra

Ki sem fér ide, annyi pénzt szórnak a szaúdiak az e-sport világbajnokságra

19 játékban indít Szaúd-Arábia e-sport világbajnokságot, ennek megfelelően csillagászati összeget határoztak meg az Esports World Cup nyereményalapjának.

Tavaly ősszel hatalmas meglepetést okozott a szaúdi vezetés, amikor maga Mohammed bin Salman koronaherceg, az ország de facto vezetője jelentette be, hogy megvették az ESWC-t, vagyis az Electronic Sports World Conventiont. A terv akkor az volt, hogy ezzel a legendás márkával felvértezve létrehozzák minden idők legnagyobb e-sport világbajnokságát. Értelemszerűen ennek érdekében csillagászati összegeket ígért a közel-keleti állam, hogy még vonzóbb ajánlattá tegye ezt a kiadóknak, a fejlesztőknek, a játékosoknak és a kluboknak egyaránt.

Szóval most írtak egy csekket dollárban, ami alapján azt kell mondjuk, nem hazudtak korábban. A bűvős szám ugyanis a 60-assal indul, majd még további hat nulla követi azt. Ez a 60 milliós összeg forintban kifejezve 22 314 150 000, vagyis 22,3 milliárd! És ez csak a nyereményalap.

Az Esports World Cup (EWC) debütáló eseményén 19 játékban, egészen pontosan Apex Legendsben, Counter-Strike 2-nen, Dota 2-ben, EA Sports FC 24-ben, Fortnite-ban, Free Fire-ben, Honor of Kingsben, League of Legendsben, Mobile Legends: Bang Bangben, Overwatch 2-ben, PUBG Battlegroundsban, PUBG MOBILE-ban, Tom Clancy's Rainbow Six Siege-ben, RENNSPORTban, Rocket League-ben, StarCraft II-ben, Street Fighter 6-ban, Teamfight Tacticsban és TEKKEN 8-ban kerül sor versenyekre a nyár folyamán a szaúdi fővárosban, Rijádban.

A szervezők úgy titulálták a nyereményalapot, hogy az „megváltoztatja az életed”, és az a helyzet, hogy ezzel nem lőttek mellé. Mint azt a fenti képen is láthatjátok, a klub világbajnokságokra 20 millió dollárt osztanak ki. Ehhez kapcsolódik, hogy az év elején a szaúdiak több népszerű (a Louvre-egyezményben részt vevő) e-sport szervezetnek is több százezres nagyságrendű „ösztöndíjat” adtak a célból, hogy további játékosokat igazolhassanak olyan játékokban, amelyek az EWC-n feltűnnek. A 20 millió oroszlánrészét az a klub viheti majd haza, amelynek a játékosai a legtöbb játékban összesítve a legjobban szerepelnek.

A klubok díjain felül még további 30 millió dollárt osztanak ki a szaúdiak az egyes játékokban egyszerű nyereményként. Valamint 7,6 milliót szánnak a selejtezők díjazására, 1,1 milliót az MVP-díjakra. Utóbbi azt jelenti, hogy a játékok legértékesebbnek számító játékosa kaphat még további 50 ezer dollárt az egyéni teljesítményéért cserében.

Az Esports World Cupra többek között meghívást kapott már a MOUZ, a FaZe, a Virtus.pro, a Heroic, a FURIA, a Complexity, a G2, a Spirit, a Vitality és a NAVI. De hozzájuk még további hat szervezet csatlakozik még CS2-ben. League of Legendsben négy csapat vehet majd részt a rijádi eseményen, ám egyelőre nem dőlt el, hogy kik lehetnek azok.

Ezeket olvastad már?

Az elmúlt bő két évben a koronaherceg által elnökölt Public Investment Fundon keresztül a szaúdiak megvették az ESL-t, a FACEITet, valamint a Vindexet és azzal együtt az Esports Engine-t. Tavaly a királyi család egyik tagja lett az IESF elnöke. Ezzel a hagyományosan dél-koreai érdekszférába tartozó szövetség szintén Szaúd-Arábia kezébe került – ezért lesz idén Rijádban az a világbajnokság is. Az Esports World Cup Foundation elnöke nem más, mint az ESL társalapítója és -CEO-ja, Ralf Reichert. Tehát az EWC lényegében egy ESL által rendezett multigaming esemény lesz, átcímkézve a szaúdi igények szerint.

A szaúdiak az emberi jogi problémákat elfedő, e-sportot is érintő kulturális befolyáson (esportmosás) túl 39 ezer új munkahelyet teremtenének és 13,3 milliárd dollárnyi GDP-növekedést érnének el 2030-ig. Ehhez pedig minél több és népszerűbb nemzetközi projekten keresztül vezet az út, ezért is igyekeznek minden szórakoztatóipari szegmenst az országba költöztetni. Így például a globális e-sportot is, melyről az új világbajnokság bejelentéskor azt mondták, hogy a cél a világszerte játszó 3 milliárd gamer elérése lesz vele. De ezen felül már elindult az ESL és a Qiddiya nevű, egyelőre még nem is létező médiaváros közötti együttműködés is. Qiddiya a jövőben a globális esportipar központja lehet, ha teljesül a szaúdiak minden kívánsága.

Borítókép: Szaúd-Arábia hírügynöksége

Kövess Minket!



Gamer szótár


Üzlet - Ezért fontos a TOG érték szerepe a test hőszabályozásában

Sokak számára rejtélyes kifejezés a TOG érték, vagyis a Thermal Overall Grade angol szavak rövidítése. Ez egy hőszigetelési mérőszám, amivel különösen a babaruhák és hálózsákok, valamint az ágyneműk hőmegtartó képességének kifejezésére alkalmaznak.

Üzlet - A sport javítja az állóképességet!

Kétség nem fér ahhoz, hogy a rendszeres testmozgás csakis jót tesz a szervezetnek. A test örömhormont termel, csökken a stressz-szint, minimálisra csökkennek bizonyos megbetegedések előfordulásának az esélyei, és hát kár lenne elhallgatni, hogy bizony a hálószobában is érződni fog a hatása annak, hogy a heverészés helyett a sportolást választottuk.

Üzlet - Mi alapján válassz a közép és az emelt szint között?

Mikor érettségi előtt állunk, akkor felmerül bennünk a kérdés, hogy vajon melyik tárgyból érdemes, tudunk vagy akarunk emelt szinten teljesíteni. Sokan a matematikát vetik el azonnal, mások a magyart vagy más választott tárgyat. Nem véletlen, hogy egyre többen döntenek a történelem mellett, hiszen ehhez szinte minden segítséget megkapnak, és tényleg csak meg kell tanulni mindazt, ami az órán elhangzott. De vajon mi alapján válasszunk?

Üzlet - Nem csak a sport érdekli a férfiakat!

Bár alapvetően nem lehet mellélőni azzal, ha egy férfival a sportról kezdünk el beszélgetni, azért meglehetősen nagy tévedés volna azt gondolni, hogy csupán ez az egyetlen dolog, ami érdekli őket. Természetesen mindenkit fel lehet csigázni egy klassz focimeccsel vagy egy Forma-1-es futammal, de ez még korántsem jelenti a lehetséges témák végét.

Közvetítések