Éveken át pazarolta a pénzt a Guild Esports, míg el nem fogyott az egész és hoppon nem maradtak.
Elismerjük, a cím valamelyest félrevezető lehet a beavatott szemek szerint. De az igazat megvallva, a Guild Esports néven ismert szervezet évek óta szeretne megvezetni mindenkit azzal, hogy ez David Beckham esport orgja, miközben valójában nem az egykori futballista fizetett nekik / érte, hanem épp fordítva, neki fizettek, hogy a nevével tetszeleghessenek. Ilyen értelemben pedig még igaz is lehet az állítás, hogy ő sem menthetné meg őket, mert az ismereteink alapján erre soha semmi oka nem volt: amint elapadt a pénzcsap, Beckham is fokozatosan igyekezett távolodni a Guildtől, így a marketingkampányokban már nem vett részt, és a legutóbbi jelentéskor már csak 3,053%-nyi részvénye volt a tőzsdén jegyzett vállalatban, ami az aktuális árfolyamon 31 700 eurót, azaz 13 millió forintot sem ér.
Ennél persze valamivel többet tehet majd zsebre Beckham, ha átmegy a DCB Sports nevű befektetési alap tranzakciója a felügyeleti szerveken és a bankárokon is. A DCB ugyanis a nyáron bejelentette, hogy megveszi az egész Guildet úgy, ahogy van, miután a cégtől szabadulni akartak a korábbi tulajok. A felvásárlás részeként a DCB vállalja, hogy rendezi a cég 2 millió angol fontra rúgó adóságait, valamint fizet további 100 ezer font készpénzt, hogy a vezetőség lezavarja a további működéshez szükséges átalakításokat. A kivásárlás folyamatáról további részleteket ITT, ITT és ITT olvashat az, aki minden reggel remegve nézi a világ tőzsdéit és imádja az ilyen jellegű sajtóközleményeket. Nekünk mindebből annyi fontos most, hogy a Guild pár év alatt eljutott onnan, hogy több mint 20 milliót fizettek Beckham nevéért és arcáért, oda, hogy van 100 ezer fontjuk feltakarítani, amit leműveltek.
De mit is csinált a Guild Esports az alapítása óta? Nos, 2023 elejéig nagyjából azt, amit ebben a rövid elemzésben leírtunk. Ha egy mondatban kellene összefoglalni a dolgot, már akkor is borzalmas állapotban volt anyagilag a cég, és a rendelkezésükre álló milliókat eredménytelenül költötték el, további erőforrások pedig csak ímmel-ámmal, leginkább szponzoroktól érkeztek.
Ezeket olvastad már?
Mi történt azóta? Nagyjából ugyanaz, mint előtte: a Guild pénzügyileg nem tudott egyről a kettőre jutni sem tavaly, sem idén, hiába vannak a tőzsdén, hiába vannak olyan jól csengő szponzoraik, mint a Sky prémium kábeltévés szolgáltató, a Subway étteremlánc vagy a Hummel sportruházati márka. De a világ különböző esport szerverein sem okoztak nagy meglepetéseket, hiába vágtak bele egy rakás játékba. Többek között a CS2-ben mezőnyében is próbálkoztak, először egy női, majd egy férfi ötössel. Utóbbihoz érve viszont már látszott, hogy ez még távolról sem David Beckham nagy esportos áttörése, csak a neve bemondása nem képes megnyitni minden kaput.
A legjobb, amit a Guildnél tenni tudtak az évek óta ígérgetett Counter-Strike-os belépéshez, hogy leigazolták a mindig is szervezet nélkül működő koszovói Bad News Eaglest. A Guild kompetenciáját mutatja, hogy ez a csapat ekkor már egy-két évvel a saját csúcsa után volt, teljesen kikopott a tier 1-ből, a Guild szárnyai alatt pedig hónapok leforgása alatt szétesett. Miután nem jutottak ki az első CS2 Majorre, nem hoztak milliókat a konyhára minimális befektetéssel, a játékosok szétszéledtek, a szervezet pedig kiszállt a Counter-Strike-ból. Tehát ez a kaland is addig tartott, amíg lehetett belőle pár pozitív csengésű cikket írni, miszerint David Beckham CS2 csapatot igazolt.
Ennek ellenére mégis megvásárolta a Guildet a DCB Sports nevű cég, ami miatt jogosan kérdezheti bárki, hogy miért? Az elképzelhető magyarázatok között említhetnénk, hogy 1) tetszett a DCB-nek a Guild neve; 2) azt gondolják, hogy ezzel a szervezettel tudnak egy jót min-maxolni és majd drágábban eladhatják; 3) nem értenek a munkájukhoz. Mivel az 1)-esről csak akkor tudnánk határozottan nyilatkozni, ha ezt kimondaná a DCB, inkább tegyük félre ezt az ötletet. Azt sem gondolnánk, hogy a DCB-nél nem olvasták és értették meg a Guild elmúlt négy évét, ezért a 3)-ast is kizárhatjuk. A 2)-es opció viszont logikus lehet, mert számtalan sportban kerestek maguknak belépési pontot a DCB-sek 2023 óta: az olasz Venezia FC és a The Bay Golf Club nevű TGL golfos csapatba is beszálltak már. Tehát az, hogy ezek mellett még ott egy Guild is fabatkáért, leginkább csak a portfólió diverzifikálása lehet. Persze a Guild szaúdi kapcsolódása is döntő értékű lehetett a felvásárlásban, ez a véleményünk szerint minimum vonzóbbá tehette a Beckham nevével fémjelzett orgot más lehetőségekhez képest.
A Guild ugyanis tagja annak a 30 szervezetnek, akik az Esports World Cup Foundation Club Support Programban részt vettek idén. De valószínűleg ezek közül kerülnek ki a Qiddiya Club Program első partnerei is, egy olyan programé, amivel a szaúdi vezetés magához láncolná a rendezvényszervezők után az orgokat is. Szóval ha tippelnünk kellene, akkor azt vette most meg a DCB Sports, hogy 2025 után Rijádban és Qiddiyában ingyen irodáik, több millió dolláros büdzséjük és mindenféle extra kényelmes állami bizniszük legyen majd minimális erőbefektetéssel. Ez nem csak az esportban, hanem más sportokban is hasznos lehet a számukra a jövőben, mert a szaúdiak halomra vásárolják a csapatokat és a ligákat mindenütt. Ha jó kapcsolatokat tudnak ápolni, akkor ki tudja, lehet hogy legközelebb az ő portfóliójukba fektetnek a szaúdiak.
Ami viszont biztos, hogy a Guild mint David Beckham esport szervezete nincs többé. És reméljük, a Guild esete intő értékű volt mindenkinek, hogy nem érdemes egy cég teljes büdzséjét egyetlen gigainfluenszerre költeni. Bár már rég rossz, ha ezt bizonygatni kell.
Borítókép: Guild Esports