A Steam veszélyt jelent az amerikaiakra, a szenátus vizsgálattal fenyegetőzik

A Steam veszélyt jelent az amerikaiakra, a szenátus vizsgálattal fenyegetőzik

Túl sok gyűlöletkeltő csoport és tevékenység észlelhető a Steamen, és ha nem foglalkozik ezzel a platform tulajdonosa, az amerikai kormány közbelép.

Kevesebb mint egy hét telt el azután, hogy megjelent az ADL jelentése – amely szerint a Valve semmivel sem gátolja, sőt, gyakorlatilag támogatja a gyűlölet és a szélsőséges magatartás terjedését a Steamen –, Mark Warner amerikai szenátor levelet küldött a vállalat elsőszámú emberének, Gabe Newellnek. Ebben kérdőre vonja, hogy vajon mit tesznek az ilyesfajta tartalmak visszaszorítása érdekében. Továbbá kilátásba helyezte egy mindenre kiterjedő vizsgálat lehetőségét is, ha nem lépnek az ügyben.

„Már korábban is felhívtuk a figyelmét arra, hogy a szélsőséges ideológiák otthonra találnak a Steamen. 2022-ben a Valve kapott egy szenátusi levelet, amelyben ehhez hasonló tevékenységet azonosítottak az önök platformján, és mégis, két évvel később úgy tűnik, hogy nem hajlandóak komolyan venni a tartalmaik moderálását. Ennek révén egyes felhasználók tartósan zavaró és erőszakos retorikát folytathatnak, ahelyett, hogy biztosítanák minden felhasználójuk számára a barátságos és biztonságos környezetet.” – írta levelében Warner.

Warner arra is figyelmezteti a céget, hogyha nem fogadják el az iparági szabványoknak megfelelő moderálási gyakorlatot – bármit is jelentsen ez –, akkor a szövetségi kormány részéről még intenzívebb vizsgálatot indítanak ellenük a gyűlöletcsoportok létrejöttében – amelyek szerinte kétségtelenül veszélybe sodorják az amerikaiakat – vállalt bűnrészességük miatt.

A panasznak van egyfajta iróniája is: Elon Musk korábban a Twittert is a rasszizmus és a szélsőjobboldali retorika menedékhelyévé tette, és ez egy magas pozíciót jelentett számára a leendő amerikai kormányban. Az sem világos, hogy a szenátus mit tehetne a Valve ellen, ugyanis a „gyűlöletbeszéd” az Egyesült Államokban széles körben védett az Első Kiegészítés értelmében, ráadásul magántulajdonban lévő vállalatként a Valve nincs kitéve a külső részvényesek nyomásának sem – akiknek esetleg nem tetszene ez a megengedő hozzáállás.

Ugyanakkor az évek során már számos alkalommal merültek fel kérdések a Valve tartalommoderálási politikájával kapcsolatban, és néha úgy tűnik, hogy a vállalat valóban a füle botját sem mozdítja ezen a téren. Ugyan 2023-ban frissítették a Steam közösségre vonatkozó szabályait, hogy mi megengedett és mi nem, de a végrehajtás (vagy annak hiánya) továbbra is probléma.

A szenátor december 13-ig kért választ.

Ezeket olvastad már?

Kövess Minket!



Gamer szótár


Közvetítések