Az 1950-es években árult játékkészlet valódi uránt tartalmazott.
Bár az urán radioktivitását Antoine Henri Becquerel francia fizikus már 1896-ban felfedezte, a kiváló üvegszinező határásól ismert urán-oxidot még igen sokáig használták, többek közt bizsukat, poharakat és parfümös üvegeket is színesítettek vele, mivel feltűnően szép, smaragdzöld színt kölcsönzött a tárgyaknak. És ez még nem minden: bár a termék nem ért el átütő sikert, a radioaktív kémiai anyagot még egy gyerekjátékba is belecsempészték az '50-es években.
Az Atomic Energy Lab névre keresztelt készlet a részecskefizika rejtelmeibe kívánt betekintést engedi a gyerkőcöknek, a gond ezzel csupán az volt, hogy az A. C. Gilbert nevű játékgyártó cég a kelleténél jóval komolyabban gondolta a reklámszöveget. A készletben ugyanis négy valódi uránérc-mintát is elhelyeztek, egészen pontosan egy autunite, torbernit, uraninit és karnotit minta várta a dobozban a fizikus palántákat. A csomaghoz járt még egy Geiger–Müller számláló is, amely az ionizáló sugárzás kimutatására alkalmas, továbbá egy ködkamra, amely az ionizáló sugárzások, töltött részecskék nyomát tudja megmutatni.
Az Egyesült Államokban kiadott játékkészletből mindössze ötezer darab talált gazdára, ám most egy bostoni székhelyű aukciós cég jóvoltából a vintage játék egy modellje újra eladásra került. A gyerekjáték már akkoriban sem volt olcsó mulatság, 49,50 dollárt kértek el érte, ami mai árfolyamon nagyjából 650 dollárnak (átszámítva 250 ezer forint) felel meg, a nemrégiben aukcióra bocsátott modell azonban valakinek még ennél is jóval többet, 16 500 dollárt, közel 6.5 millió forintot ért meg.
Fotó: Tiia Monto/Wikipédia
Az elárverezett készlet egy 1953. szeptember 25-i keltezésű levelet is tartalmaz az A. C. Gilbert Companytól, amelyen többek közt az áll, hogy nagyon sajnálják, hogy a készlet gyártását le kellett állítaniuk, pedig nagyon nem volt könnyű beszerezni a hozzávalókat.
A biztonsági aggályok ellenére, amelyek miatt a gyerekjáték végül lekerült a polcokról, az IEEE Spectrum magazin 2020-ban arról írt, hogy a készletben található 238-as uránizotóp nagyjából olyan káros, mintha 24 órát a napon töltenénk - feltéve persze, hogy a minták a tartályukban maradnak.
Bortókép forrása: RR Auction