Ha eddig még nem dobtad el az agyad, akkor most biztosan meglep majd újra a Doom.
Van egy cím, amit mindenki imád, és mostanra már nem csak a videójátékok történetébe írta be magát, de gyakorlatilag a modern technológia részévé vált. Ez nem más, mint a Doom, és nemcsak a legújabb részét várják nagyon a rajongók, hanem az újabb sztorikat is, hogy milyen meglepő módon sikerült futtatni az 1993-as eredeti alkotást. Játszottak már vele zsebszámológépen, elektromos fogkefén, de még bélbaktériumokon is, egy PDF-fájlra azonban talán senki sem gondolta volna, hogy ez lesz a következő platformja.
A quixotic projekt Github-oldalán egy ading2210 nevű kódoló számolt be róla, hogy beépített némi JavaScript-támogatást az Adobe Acrobat a PDF-fájlformátumba. Ez annak köszönhető, hogy az Adobe natívan támogatják ezt a programozási nyelvet. A múltban hackerek ezt a kevéssé ismert Adobe-funkciót arra használták, hogy az olyan egyszerű játékokat, mint például Breakout és Tetris, belekódolják a PDF-dokumentumokba. Az ading220 azonban ennyivel nem elégedett meg, ezért fogta, és a Doom nyílt forráskódját az Emscript segítségével úgy optimalizálta, hogy kapott egy asm.js kódot.
Ezt betöltötte egy PDF-be, az irányítást pedig egy kijelölt szövegmezőbe beírt inputokkal oldotta meg. A kép persze nem a legélesebb, mivel egy átalakított ASCII szöveg formájában kapjuk meg a játékot, de alapvetően minden kivehető rajta. Nem kell nagy dolgokra gondolni, mert a játék csak 13 FPS-sel fut – lehet kellene hozzá egy RTX 5000-es kártya és a DLSS 4 –, tehát nem a legélvezetesebb vele játszani, mindenesetre óriási ezt látni.
A program azonban nyilvánvaló korlátai ellenére is szenved a szövegmezős beviteltől, ami szinte lehetetlenné teszi két művelet egyidejű végrehajtását (pl. a mozgást és a lövöldözést). Ráadásul fontos azt is megjegyezni, hogy a port valójában nem működik az Adobe Acrobat általános asztali verzióin – egy Chromium-alapú webböngészőn keresztül kell betölteni.
A kritikai apróságoktól eltekintve, egy kicsit vad dolognak tűnhet a Doom egy olyan formátumban, amelyet inkább az adóügyi dokumentumok és az orvosi rendelőből származó űrlapok megtekintésére használnak. Izgatottan várjuk azt a napot, amikor egy vállalkozó kedvű hacker kitalálja, hogyan lehetne egy hasonló, játszható Doomot a nyomtatóinkból kikerülő tényleges nyomtatott PDF-oldalon is működőképessé tenni.