Kutatás: minél többet beszélünk a ChatGPT-vel, annál magányosabbak vagyunk

Kutatás: minél többet beszélünk a ChatGPT-vel, annál magányosabbak vagyunk

Problémássá válhat a chatbot iránti kötődés. 

A ChatGPT nem csak arra képes, hogy egy-egy kérdésünkre választ adjon, rugalmasabb módon is beszélgethetünk vele. Bár az emberek a magányosság csökkentése érdekében egyre gyakrabban fordulnak az AI-hoz, paradox-módon ennek pont az ellenkezőjét tapasztalják a felhasználók, amikor egy chatbottal beszélgetnek. 

Az OpenAI és az MIT Media Lab új tanulmányai szerint minél több időt töltünk a ChatGPT társaságában, annál magányosabbnak érezzük magunkat. A megállapítás két, még szakértői vélemény előtt álló tanulmány eredménye: az egyik a ChatGPT-t fejlesztő OpenAI-tól érkezett, ahol „több mint 40 millió ChatGPT interakciót" elemeztek, a másik tanulmányt pedig a MIT Media Lab készítette, ahol a résztvevők ChatGPT-használatát követték figyelemmel négy héten keresztül. 

A MIT tanulmánya szerint a ChatGPT-vel való interakció kihatással lehet a felhasználók érzelmi világára, gyakoribb használata pedig a tesztalanyoknál „fokozott magányhoz és csökkent szocializációhoz” vezetett. Azok a résztvevők például, akik már eleve jobban bíztak a chatbotban, illetve hajlamosak voltak arra, hogy érzelmileg jobban kötődjenek másokhoz, egyértelműen magányosabbnak érezték magukat a ChatGPT-től, valamint érzelmileg is függőbbé váltak tőle. Ezek a hatások kevésbé voltak jelen, ha a ChatGPT-t hangos módban használták, különösen, ha semleges tónusban beszélt hozzájuk a chatbot. A kutatás szerint a személyesebb hangvételű témák megvitatása már rövid távon is növelte a magány érzetét a felhasználókban, érdekes módon azonban az érzelmi függőség nagyobb valószínűséggel alakult ki, ha általánosabb témákban csevegtek a ChatGPT-vel. 

Bár a MIT magánnyal összefüggő tanulmánya aggodalomra adhat okot, az OpenAI házon belül készített kutatása szerint a ChatGPT-vel folytatott érzelmesebb beszélgetések nem olyan gyakoriak, mint azt sejteni lehetne, így a felhasználók viszonylag kis százalékában alakulhat csak ki érzelmi függés a chatbot iránt.

Az Engadget megjegyzi, hogy az OpenAI és MIT Media Lab kutatásainak voltak bizonyos korlátjai, többek közt mindkét tanulmány rövid időszakot fedett le (nagyjából egy hónapot), utóbbi esetében pedig összehasonlító kontrollcsoport sem állt rendelkezésre. 

Borítókép forrása: gguy

Kövess Minket!


#ai

Gamer szótár


Közvetítések