Veszélyes precedens lehet abból, ha kormányok kényük-kedvük szerint töröltethetnek nekik fájó modokat a Steamről.
Júniusban a Valve törölt egy Mount & Blade: Warband modot a Steamről a dél-koreai kormány kérésére – írja az Automaton a This Is Game koreai lapra hivatkozva. Ízlelgessük ezt egy picit, hiszen nem hétköznapi eseményről van szó, amikor nem csak az adott országban, de az egész világon blokkol egy tartalmat a Valve egy állam igényei miatt. Annyiból persze érthető a helyzet, hogy a Gwangju Running Man nevű mod egy kisarkított újramesélése volt egy fontos dél-koreai történelmi eseménynek, az 1980-as kvangdzsui mészárlásnak. De ettől még nem hangzik sokkal jobban az, hogy államok beleszólhatnak a Steam globális tartalmába.
Ami a modot és a dokumentált történelmi események közti különbségeket illeti, a dél-koreai kormány azt nehezményezte, hogy az alkotó szimpátiát próbált ébreszteni Chun Doo-hwan iránt. Az 1980-as kvangdzsui tüntetések ellen fellépő katonai diktátor miatt akár 600-2 300 fő is meghalhatott néhány hét leforgása alatt, amikor is erőszakos választ adott a városban kibontakozó egyetemi demokráciamozgalomra. Ennek következtében fegyveres felkelés bontakozott ki, aminek a végén Chun Doo-hwan hatalma megingott, és szépen, lassan teret nyertek a diákok által követelt reformok, míg nem a '90-es években már lehetőség nyílt a szabad választások rendezésére, valamint Chun és társai elszámoltatására is. Ezzel szemben a mod állítólag arra tett kísérletet, hogy igazolja Chun tetteit, a mészárlást, ezzel meggyalázva az áldozatok emlékét.
A This Is Game szerint a dél-koreai játékbesorolási hatóság először csak az országon belül blokkolta a kényes modot, és csak ezt követően jött az ötlet, hogy a Valve segítségével az egész világon eltávolíttassák azt a Steam Műhelyből. Erre elvileg június 13-án került sor, de csak most kapott nagyobb nyilvánosságot az eset. És ebben nagy szerepet játszik az, hogy nem valamilyen törvénysértés, steames szerződésszegés áll a tartalom eltávolítása mögött, hanem egy kormány álláspontja.
Még ha el is fogadjuk, hogy történelemhamisítás, revizionista nézőpontok tűntek fel a modban, akkor is nagyon messze áll ennek a moderálása attól, amibe a Valve bele szokott állni. Mármint hol van ez „a palesztin Max Payne-hez”, a Fursan al-Aqsához képest, amiben a 2023. október 7-i izraeli palesztin támadásokat élhették át a játékosok egy FPS-ben, annak minden nyugtalanító részletével együtt? Illetve az is aggasztó, hogyha problémásnak is tartjuk a Gwangju Running Mant, akkor miért nem akadt fenn a Valve szűrőjén úgy, mint sok más ízléstelen játék, mod szokott? Miért csak az állami nyomás miatt távolította el ezt a modot a Valve? Ezek szerint bármelyik kormány beleszólhat majd a Steamen megjelenő tartalmakba, ha éppen nem tetszik nekik valami? Vagy hol vannak a határok ebben a cenzúrában? Remek kérdések ezek, választ pedig legfeljebb akkor kapunk rájuk, ha még több ilyen kérésnek tesz eleget a Valve, és kirajzolódik valamilyen trend.
Borítókép: Taleworlds