A játék, ami miatt simán belesétáltál egy kútba – 7 éves a Pokemon GO

A játék, ami miatt simán belesétáltál egy kútba – 7 éves a Pokemon GO

A Pokemon GO népszerűsége a mai napig az egekben van, pedig a műfaj többi képviselője kudarcot vallott.

Az AR, vagyis kiterjesztett valóságú (augmented reality) játékok néhány éve nagy figyelmet kaptak, úgy tűnt, ez lehet a jövő egyik meghatározó műfaja a videójátékok világában, de végül ez nagyon nem így lett. Az egyik leghíresebb képviselője a Pokemon GO, amely a mai napig rengeteg ember mozgat meg, most már 2016 óta megállás nélkül. A fejlesztő Niantic folyamatosan mozgásban tartja eventekkel, tartalmakkal, a játékosok pedig azóta is lelkesen gyűjtik össze az összes zsebszörnyet (a pokemon a pocket monster kifejezésből jön) az utcán. Azonban a pokemonok gyűjtögetése túlságosan tökéletes formula volt, azóta pedig szinte minden próbálkozás elbukott, pedig nem kis címekkel próbálkoztak, The WitcherHarry PotterMarvel és a Period is csődöt mondott.

Ezeket olvastad már?

De mit tud a születésnapos Pokemon GO, amit a többi játék nem tudott. A képlet egyszerű: sétálsz az utcán és folyamatosan megjelennek különböző pokemonok a közeledben, amelyeket aztán megpróbálhatsz befogni. Az elkapott pokemonokért stardustot és candyt is kapsz, amelyből aztán fejleszteni tudod őket. Előbbi szükséges az erősítéséhez, és univerzális, míg utóbbi pokemonspecifikus, például a Pikachu csak Pikachu candyt ad. Ez is szükséges a fejlesztéshez, illetve ebből tudod őket evolve-olni, vagyis a nagyobb változatára fejleszteni. Maradva az előző példánál, 50 candyért Pikachuból Raichut varázsolhatsz. A különleges verziókkal, shiny változatokkal közel 2000 pokemon vár arra, hogy regisztráld a Pokédexben. A kis zsebszörnyek pedig kellően imádnivalóak, változatosak és a gyűjtögetésüket nem ez a játék találta ki, hanem az egész franchise alapját adják, így különleges élményt nyújt, amikor egy Charizard telepedik le a konyhádban.

A Niantic ráadásul eventekkel folyamatosan fenntartja az érdeklődést, cseréli az elérhető pokemonokat, így mindig ad valami teendőt. Egy idő után azonban az utcán már ritkulnak azok a pokemonok, amelyek újdonságot jelentenek, de ekkor sincs vége a játéknak, egyrészt a shinyk vadászata egy soha véget nem érő feladat, másrészt a raidek olyan pokemonokat kínálnak, amelyeket az utcán sétálva nem fogsz találni. A raidek is fejlődtek az évek során. Az ott található pokemonok nagy részéhez sok ember kell, vagyis a közösség tagjainak össze kell gyűlnie a gym körül és együtt egy időben felvenni vele a harcot. Ez nem egyszerű, sok helyen biztonsági okai is vannak, hogy nem feltétlen szeretnének idegenek együtt játszani élőben, de ami az igazi változást hozta, az a koronavírus. A kijárási korlátozások miatt a Niantic elérhetővé tette a remote passokat, vagyis olyan belépőket, amelyek segítségével a Föld bármely részén becsatlakozhattál a raidekbe. Ez azonban nagyon elharapózott és sokan tonnaszámra vásárolták ezeket, és nem nagyon álltak fel a kanapéjukról, ahhoz, hogy játszanak. Ezért a Niantic a korlátozás mellett döntött idén áprilisban, ami elég nagy felháborodást váltott ki a közösségből. Azonban tény, hogy a játékot nem véletlenül hívják „GO-nak” és nem „sitnek”, így érthető, hogy a fejlesztők szeretnék, ha a játék ismét az eredeti elvei mentén haladna. Persze a közösség ezek után sem pártolt el a játék mellől, és ugyan vannak lemorzsolódók, rengeteg ember játszik vele mind a mai napig. Az olyan küldetések pedig, mint a Vivillion az egész világ közösségét összehozták, mert cél lett, hogy minden kontinensről szerezz barátokat, akikkel utána tudsz akár együtt raidelni és ajándékot cserélni napról napra. Hátránya a játéknak, hogy elképesztően addiktív, és könnyen belefeledkezik az ember, ami az utcán veszélyes tud lenni, úgyhogy mindenkinek ajánlom, hogy próbálja ki, ha még nem tette, de mindig járjatok óvatosan és körültekintően!

Kövess Minket!



Gamer szótár


Közvetítések