Az Ubisoftot az amerikai vámháború is húzza, de ennél azért nagyobb bajok is akadnak a cég háza táján, amit egyetlen játékkal nem lehet gyorsan rendezni.
Lassan három hete játszható az Assassin's Creed Shadows, amivel a játékosok és a kritikusok többsége nagyon jól szórakozott eddig. De aki csak az Ubisoft tőzsdei helyzetét követi és nem sokat játszik, az lehet észre sem vette, hogy megjelent az ikonikus franchise legújabb része. Ugyanis a sikeresnek tűnő rajt ellenére zuhanórepülésben van a francia kiadó. A befektetők pedig konkrétan már annyira pesszimisták lettek mostanra, hogy egészen 2013-ig vetették vissza a részvényárfolyamot a londoni és a párizsi tőzsdéken egyaránt.
A teljes történethez hozzátartozik, hogy a 2024-es Ubisoft megjelenéseknél látott értékcsökkenésektől eltérően most nem az Assassin's Creed Shadows a fő mozgatórugója ennek a negatív spirálnak. Egyrészt a világ tőzsdéin mindenhol visszaesések voltak az elmúlt napokban, hetekben olyan világgazdasági hatások miatt, mint például az amerikai vámháború rohamos kiterjesztése az Európai Unióra, ami recesszióval fenyeget. Másrészt van egy jelentős, Ubisoft specifikus rizikó is. A kisebb részvényesek szerint annyira átláthatatlan lett a Tencenttel kötött furcsa üzlet, aminek részeként a franciák egy közös leányvállalatba szervezik ki az Assassin's Creedet, a Far Cryt és a Rainbow Sixet, hogy már-már átverve érzik magukat. És amikor ezek a befektetők már jogi lépésekkel és elképesztő mértékű osztalékfizetési kérésekkel bombázzák a céget nyílt levélben, akkor érthető módon esni fog a bizalom a részvények iránt.
Amire viszont valószínűleg senki sem számított, hogy a bizalomvesztés mekkora méreteket ölthet. Hétfőn ugyanis az Ubisoft a párizsi és a londoni tőzsdén is 8,27 eurós részvényárfolyamig süllyedt egy ponton, amire 2013 áprilisa, tehát kereken 12 éve nem volt példa. Azonban mára a világ tőzsdéi kicsit magukra találtak, ez pedig érezhető az Ubisofton is. Igaz, még mindig alulról lesi a 10 eurós lélektani határt a cég papíronkénti értéke (a cikk írásakor például 9,5 euró környékén tanyázik mindkét említett piacon az árfolyam). Mindez egyben azt is jelenti, hogy kb. 1,38 milliárd euró a francia kiadó piaci kapitalizációja jelenleg, ami éppen több mint a fele a tavaly ilyenkor látott 2,68 milliárdnak. Vagyis mostanra nem csak az a kis növekedés tűnt el, amit az új Assassin's Creed megjelenése hozott, hanem annak a többszöröse, miközben nem látni a végét sem ennek a negatív trendnek.
Borítókép: Ubisoft