A nemzetközi helyzet egyre fokozódik 2017-hez érve a Counter-Strike: Global Offensive világában.
Legújabb sorozatunkban nyolc részen át nézzük át a játék történetének legfontosabb pillanatait, a megjelenéstől a legfontosabb frissítéseken át a Majorökig. Az ötödik részben az Astralis–Virtus.pro rivalizálását (ami talán sosem volt), az új erőre kapó SK Gaminget, a PGL Major Krakkót, annak következményét és a FaZe szupercsapatát idézzük fel többek között.
CSGO10-SOROZAT
2010-2013: Konzolos átiratból Globális Offenzíva
2014: A bundázás és csalás éve
2015: Üdv a fnatic érában
2016: Que ota?
2017: A szupercsapatok kora
2018: A csillagok
2019: 64 nap alatt a Föld körül
2020-napjainkig: Az online éra és hatása
Major és Mercedes: a CS:GO-s élet
2017. rögtön az ELEAGUE Atlanta Majorrel indult, de ahogyan az előző részben 2016 végét vizsgálva zártuk: bizonytalanság volt a csúcson. Nem látszott, hogy ki lehet a következő SK vagy fnatic. A Majorön – bár sokan az ellenkezőjét állítják ma – nem volt favorit. A verseny előtti négy hónapban 2016 legjobbjai, az SK és a G2 nem tudtak nyerni és már a cserékre készültek. A fnatic addigra csinált is pár forgatást azzal a GODSENTtel, ahová korábban Pronaxot száműzték, de ezek a csapatok nem működtek olyan jól, mint várták.
A Major előtti négy hónap alatt nyolc különböző csapat szerzett magának legalább egy címet: a Virtus.pro, a NAVI, a Dignitas, a Cloud9, a NIP, a Gambit, az OpTic és az Astralis. A Majorhöz érve pedig az Astralis egyetlen előnye a többi top 10-es csapattal szemben annyi volt, hogy ők már a Major előtt cseréltek. Az Astralist viszont sokan lesajnálták és esélytelennek tartották, mert addigra ők lettek a csapat, akik éveken át elérték a rájátszásokat és ott összecsinálták magukat az első akadálynál.
Ebben a vegyes felvágottban, amit akkoriban Counter-Strike mezőnynek hívtunk, az Astralis és a Virtus.pro találták magukat a Major döntőjében. Közülük a Virtus.pro volt a favorit. A veterán lengyel játékosok mindenkiben azt a benyomást keltették, hogy ez egy újabb Virtus.plow pillanat lehet. Az Astralisnak viszont volt egy „titkos fegyvere”, a sportpszichológusuk. A korábban rengeteg mentális blokkal játszó egyének a megfelelő pillanatban egy rendkívül szoros mérkőzésen teljesíteni kezdtek nyomás alatt, a VP pedig kiengedte a kezéből a gyeplőt, így gla1ve tökéletes hívásaival a dánok elcsaklizták a döntőt és a Major bajnoki címet is az utolsó két körben Trainen.
A Majort követően kis szünet, majd a DreamHack Las Vegas következett, ahol a VP a döntőben megverte az fnx-et felpsre cserélő SK-t, előtte az elődöntőben pedig az Astralist is, ezzel revansot véve a Majorért. Úgy tűnt, a kettejük rivalizálásáról szólhat az év, az ELEAGUE be is jelentett egy 250 ezer dolláros visszavágót júniusra. De addigra a Virtus.pro már rohadni kezdett belülről, méghozzá egyetlen ígéret miatt, amit a VP tulaja meggondolatlanul tett Las Vegas előtt TaZnak: ha nyertek, kapsz egy Mercedest. Ebbe az éveken átívelő sztoriba most hosszabban nem megyünk bele, de ha érdekel, hogyan döntött romba egy autó egy dinasztiát, érdemes az alábbi cikket elolvasni.
Viszlát NiKosports, üdv NiKo Clan
Amíg mindenki az Astralisra és a Virtus.prora figyelt, az immáron karrigan kezében lévő FaZe Clan megkezdte világhódító útját. Az egész egy boszniai játékossal, NiKoval indult, akit a Major és az IEM Katowice között igazoltak át a NiKosportstól – akarom mondani mousesportstól. A fiatal játékos hatalmas tehetségnek számított, de a szerződése nem engedte, így egyszemélyben volt irányító, sztárjátékos és ügyeletes ChrisJ elkussoltató. Amikor a FaZe bejelentkezett érte, mindenki tudta, hogy Dobby NiKo végre szabad lehet és olyan csapattársakkal is bizonyíthat, akiket nem kell agyon carryzni ahhoz, hogy elérjenek egy Majorre vagy megverjenek egy top 10-es csapatot egy csoportkörben.
Az IEM Katowicéhez érve az Astralis ellen rögtön döntőt is játszott a FaZe, azonban a dánok négyből harmadik bajnoki címüket is behúzták a lengyel városban. A Virtus.pro a csoportkörben kiesett. Új rivalizálás indult hát karrigan régi és új csapata között. A NiKo Clan pedig egyre jobb lett, a következő alkalommal már megverték az Astralist a kupáért. Aztán megismételték ezt Sydney-ben is egy zseniális vétónak köszönhetően. Csak azzal nem számoltak, hogy az SK is színre lép, ezért a döntőben kikaptak Ausztráliában. A brazilok lettek végül a domináns erő a nyárhoz érve, több versenyt is megnyertek zsinórban a Major előtt, döntőket játszottak a G2 és a North ellen. Aztán jött a Major és az összes favorit elvérzett. Krakkóban az Immortals és a NAVIból kitett Zeus által vezetett Gambit játszották a döntőt, amit utóbbi csapat nyert meg. Az átmeneti időszak így nem ért véget, de a szupercsapatok kora még csak éppen elindult.
A szupercsapatok kora
2017. a harmadik francia forgatással indult. A G2 2016 első felében ugyan sikeres volt, de az év végén elveszítették a varázsukat. Az EnVyUs pedig jelentőségét veszítette a DreamHack Kolozsvár után, folyamatosan csúsztak lefelé, kio kirúgása után nem találtak elég jó játékosokat a helyére – ő volt a probléma, na. Viszont az ELEAGUE Major Atlantát követően megszületett egy álom, a csapatok menedzserei pedig mindent megtettek ennek realizálásához. Hogy mi volt az álom? Shox és KennyS. Egy csapatban. A kor két legjobb francia játékosa ugyanis soha korábban nem játszott együtt. A többi francia játékos, akiknek már voltak egymással a korábbi forgatások miatt (hogyan is nevezzem ezt) „érdekes tapasztalatai”, hajlandóak voltak mindent feltenni erre a lapra a nézeteltéréseik ellenére is.
Így születhetett meg a G2 új felállása. A szupercsapat, amiben shox irányít, KennyS az AWP-s, NBK a támogató, apEX az entry és bodyy a ragasztó az egók között. Sajnos az ESL Pro League 5., tavaszi szezonjának bajnoki címén és ősszel egy DreamHack Malmö kupán kívül sok sikert nem arattak. De az elképzelés, hogy válogassuk össze az elérhető legjobbakat mindenféle nehézség vagy lehetséges probléma ellenére is. Nos, inspiráló volt. A mai napig az. Elég csak végignézni az egyre több nemzetközi felálláson, amikor a tehetségért azt is megkockáztatják csapatok, hogy beszélni sem tudnak érdemben egymással a tagok.
A tavaszi FaZe-nek volt egyfajta szupercsapat beütése amiatt, hogy nemzetközi felállásként megelőzte a korát sok szempontból. De az igazi szupercsapat csak a PGL Major Krakkó után jött, amikor leigazolták GuardiaNt és olofmeistert a katasztrofális csoportkörös teljesítményük után. Na ez volt A SZUPERCSAPAT. GuardiaNt és olofot is a világ legjobb játékosai között tartották számon, ahogy NiKo is egyértelműen versenyben volt ezért a címért 2017-ben. Ehhez a mixhez még hozzáadjuk az egyik legtehetségesebb irányítót karrigan személyében, valamint a maga nemében pótolhatatlan raint és kész a csapat. Akkoriban annyira nevetségesen soknak tűnt ez az ötös, hogy az emberek nem tudták mire vélni. Sem előtte, sem utána nem volt hasonló hatású átigazolás CS:GO-ban.
A G2 szuper francia csapatával szemben a FaZe hatalmas siker lett még akkor is, ha nem sikerült az ötös életében az SK vagy a fnatic hagyatéka fölé nőniük. A debütjük félrement Malmöben, ezt a G2 húzta be végül. De az ESL One New Yorkon megtörtént az, amitől mindenki félt: a FaZe 11 kört veszített összesen a csoportkörben úgy, hogy a VP és az Astralis ellen játszottak a Bo1-ekben. A Cloud9-t két pályán 32:7-re verték meg az elődöntőben. A Liquid elleni Bo5-ben játszották az első olyan meccsüket, ahol az ellenfél tíznél több kört hozott ellenük egy pályán, de így is 3-0-ra hozták a szériát (16:3, 16:14, 16:5). NiKo 1,7-es, rain 1,61-es átlagos ratingjei a teljes verseny során a mai napig rekordnak számítanak – igen, még s1mple sem csinált ilyet soha ekkora versenyen. A következő tornán, az ELEAGUE Premieren megismételték a Nagy Almában mutatott teljesítményt: pályát sem veszítve szerezték meg a trófeát Atlantában.
Az SK visszatér
Azonban az öröm nem tarthatott sokáig, az SK kiéhezett a sikerre és felps helyére behozták boltzot. Ez a csere azonnali siker lett, a soron következő EPICENTERen már a csoportkörben elvérzett a FaZe a brazilok ellen. Akik ezt kihasználva a döntőig meneteltek, majd mindenidők legjobb Counter-Strike fináléját produkálva ötpályás maratoni mérkőzésen diadalmaskodtak a Virtus.pro felett. Ezután megnyerték még a BLAST Pro Series legelső állomását és a Pro League 6. szezonját is. A szupercsapaton pedig kifogott a brazil kriptonit. Az év utolsó versenyét az SK kihagyta, így hiába nyert a FaZe Mexikóban, nem volt annyira kielégítő ez, mint szerették volna.
Már csak azért sem, mert tudták a FaZe sztárjai, hogy a soron következő, 2018-as ELEAGUE Boston Majorön nem lesz ekkora szerencséjük. Pedig lett! A felállások zárolása miatt az SK-nak felpset kellett használnia, így az átmeneti éra végéhez érve tálcán kínálták nekik a lehetőséget az érájuk megszilárdítására. Nem volt ellenfél a láthatáron, aki legyőzhette volna A SZUPERCSAPATOT. Vagy mégis?
Cikksorozatunk holnap folytatódik 2018. áttekintésével.
Borítókép: HLTV
OSZD MEG VELÜNK A VÉLEMÉNYED HOZZÁSZÓLÁSBAN! KÖVESS MINKET FACEBOOKON IS!