A Doom iránt lelkes játékosok fantáziája határtalan, és immáron a művészetet is meghódította.
Egy olyan korban élünk, amikor már nehezebb olyasmit találni, amin nem fut a Doom, mint olyat, amin igen. Elvégre már elértük, hogy a Ballatróban, hanghullámokon, millió forintos fűnyírókon és az Európai Űrügynökség egyik műholdján pörögjön az idSoftware klasszikusa. És ez csak az idei termés, ezek mellett felsorolhatnánk még olyan korábbi példákat is, mint a gyorséttermi önkiszolgáló kioszk, a teletext vagy egy karácsonyfa.
A mai felfedezésünk azonban egy ezektől merőben eltérő projekt. Ugyanis a Doom: The Gallery Experience nem azt a kérdést teszi fel, hogy min futhatna még a Doom. Hanem azt, hogy ha már fut, akkor mit csinálhatnánk még benne, amit korábban sohasem? A válasz pedig első ránézésre a tökéletes sznob szimulátor, kicsit jobban körültekintve pedig egy remek edukációs megoldás. Mert bár paródiának indult ez a Doom mod, mostanra ezen egy kicsit túlnőtt:
A boros pohárral sétálgató Doomguy képe valóban távol áll a megszokottól. Pláne, mert egy műteremben, nem pedig épp a Marson vagy valami középkori birodalomra hasonlító világban császkál. De ha már úgy döntött, hogy kultúrszerető emberré válik, akkor legalább nem aprózta el az id Software démonűzője: többek között olyan műveket élvez a bora mellé, mint Francesco Francia – Madonna és gyermek vagy Piero Di Cosimo – A visszatérés a vadászatról című festményei, miközben szól a klasszikus zene. Ha pedig valamiért elfelejtette volna két interdimenzionális háború közepette, hogy mikor, hogyan készültek volna, akkor a New York-i Metropolitan Művészeti Múzeum részletes leírásaiból felfrissítheti az emlékeit.
Ha esetleg szeretnéd elkísérni a Doomguyt művelődni, akkor ingyen is megteheted, hiszen a Doom: The Gallery Experience letölthető vagy akár böngészőből is játszható az itch.io oldalán.
Borítókép: id Software