A Gazdasági Versenyhivatal ezentúl kiemelten vizsgálja a videójátékok veszélyeit

A Gazdasági Versenyhivatal ezentúl kiemelten vizsgálja a videójátékok veszélyeit

A Családbarát Munkacsoport napirendjére felkerültek a videójátékok is.

Újabb ülést tartott a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) által tavaly életre hívott Családbarát Munkacsoport, amelyet az Igazságügyi Minisztérium által felállított Fogyasztóvédelmi Kerekasztal munkájának elősegítésére hoztak létre. A megvitatott témák között pedig szerepelt a videójáték is.

A videójátékok rengeteg vita, kutatás és felmérés tárgyát képezik most már évtizedek óta. Hatását a társadalomra, az egyénre és egyéb piacokra is régóta vizsgálják. Nem csoda, hiszen elképesztő méreteket ölt ez az iparág, a mindennapjaink szerves részévé váltak, és a fejlődés nem állt meg, folyamatosan egyre többen játszanak videójátékokkal, ami nem egy meglepő minta, hiszen egyre inkább fogynak azoknak a generációknak a tagjai, akik kevésbé élnek velük, míg a most születettek számára ez már egy fontos szórakozási és kikapcsolódási mód. Azonban ezt tudják a játékgyártók is, ezért már a gyerekek az aktív célközönség részei, már abban a korban is, amikor még nem feltétlen kellene egyedül dönteniük ilyen témákban.  

Ezt a szempontot hozta fel Rigó Csaba Balázs, a GVH elnöke is, aki a reklámokat és a virtuális fizetőeszközöket emelte ki.

„A felmérések szerint egyre több gyermek videójátékozik napi rendszerességgel. A videójátékipar pedig a gyermekeinket vette célba megtévesztő és agresszív reklámgyakorlatokkal, a gyermekek fejletlenebb kognitív képességeinek kihasználásával, illetve zavaros virtuális fizetőeszközök terjesztésével. A másik terület az üdülési jogok másodlagos értékesítése, amely számos veszélyt hordoz magában a gyakran kényszerhelyzetben lévő családok számára.”

Éppen ezért a nemzeti versenyhatóság hamarosan saját piackutatást indít a videójátékokban rejlő veszélyek részletes feltérképezése érdekében. Azt elfogadom, sőt tény, hogy hordoz magában veszélyeket mind a videójátékipar, mind az online tér, de szerintem már egyáltalán nem úgy kellene gondolkodnunk, hogy ezek a tartalmak valami mumus lennének, amelynek célja tönkretenni mindenkit. Úgy vélem, megfelelő mértékben és szülői odafigyelés mellett semmi gond nincs velük és arról is rengeteg tanulmány készült már, hogy nem okoznak mentális problémákat, sőt számos pozitív hatása is van, szóval a középutat kellene megtalálni ebben a kérdésben is.

Az ülésen Kupecki Nóra, az Igazságügyi Minisztérium alkotmányjogi jogalkotásért és fogyasztóvédelemért felelős helyettes államtitkár ismertette a fogyasztóvédelmi szabályozás elmúlt időszakának történéseit.

„A családok érdekeinek képviselete és jogainak védelme kiemelt feladata a fogyasztóvédelemnek, így a Fogyasztóvédelmi Kerekasztalnak is. Ehhez a küldetéshez járul hozzá a Családbarát Munkacsoport javaslataival, ugyanis ezeket figyelembe vesszük az ellenőrzések és a jogalkotási munkánk során is. Azért dolgozunk, hogy a fogyasztóvédelem valódi védelmet biztosítson a magyar emberek, a családok, illetve a gyermekek számára is. Gyermekek nélkül nincs jövőnk, ezért kiemelt célunk, hogy fokozott ellenőrzésekkel és a fogyasztói tudatosságerősítéssel óvjuk őket a mindennapokban”  fogalmazott Kupecki Nóra.


AZ ELMÚLT HETEKBEN ÚJ MINISOROZATUNK INDULT, AMIBEN A METAVERZUMMAL, AZ NFT-JÁTÉKOKKAL ÉS A BLOCKCHAIN TECHNOLÓGIÁVAL FOGLALKOZUNK, NE MARADJ LE EZEKRŐL SEM!

Kövess Minket!



Közvetítések